Hogyan segíthet az ADHD-s gyerekeknek (és felnőtteknek) a sétálva tanulás?

Hogyan segíthet az ADHD-s gyerekeknek (és felnőtteknek) a sétálva tanulás?

 

 Az ADHD-s gyerekek és felnőttek számára a tanulás gyakran kihívást jelent. A figyelem könnyen elkalandozik, az ülve tanulás unalmas lehet, és az impulzivitás is megnehezíti a koncentrációt. De mi van, ha a tanulást nem egy helyben ülve, hanem mozgással kombinálva végezzük? Személyes tapasztalatom, hogy a sétálva tanulás nemcsak hatékonyabbá, hanem élvezetesebbé is teszi az információ elsajátítását. Amikor elkezdtem így tanulni angolt, eleinte furcsa volt, még szédültem is, de egy hét után már természetesnek éreztem, és azóta sokkal könnyebben memorizálok új szavakat. Ebben a bejegyzésben megmutatom, miért hatékony ez a módszer, hogyan működik az ADHD-sok számára, és hogyan építhetjük be a mindennapjainkba.

Miért nehéz az ADHD-soknak a hagyományos tanulás? Az ADHD-val élők számára a koncentráció fenntartása és az információk feldolgozása gyakran nehezebb, mint másoknak. Ennek több oka is van:

A mozgásigény magasabb – Az ADHD-s gyerekek és felnőttek gyakran érzik, hogy muszáj mozogniuk, mert az agyuk aktivitása így fokozódik.

A dopamin- és noradrenalinszint alacsonyabb lehet – Ezek az agyi neurotranszmitterek felelősek a figyelemért és a motivációért. A mozgás természetesen növeli ezek szintjét.

A hosszú ülések unalmassá válhatnak – A statikus környezet nem stimulálja az ADHD-s agyat eléggé, így könnyen elkalandozik a figyelem. A hagyományos tanulási formák tehát nem mindig ideálisak. De mi történik, ha mozgást viszünk a tanulási folyamatba?

Hogyan segíthet a mozgásos tanulás? A mozgásos tanulás, más néven kinesthetic learning, azt jelenti, hogy a tanulási folyamatba aktív fizikai mozgást építünk be. Ez segíthet:

Fokozza az éberséget és a koncentrációt – A mozgás serkenti az agyműködést és csökkenti a figyelemelkalandozást.

Javítja a memorizálást – Ha mozgás közben tanulunk, az agyunk könnyebben rögzíti az információkat.

Csökkenti a stresszt és a szorongást – A mozgás nyugtató hatású, ami segít a tanulási folyamat során.

Segíthet az impulzivitás kezelésében – A mozgás energiát vezet le, így az ADHD-s gyerekek kevésbé fognak izgágák lenni.

Gyakorlati tippek a sétálva tanuláshoz Ha szeretnéd kipróbálni a mozgásos tanulást, itt van néhány módszer, ami beválhat:

Séta közben mond fel a tananyagot – Akár egy verset, akár szavakat tanulsz, mond ki hangosan séta közben.

Használj ritmust vagy tapsot – Ha ütemre ismételsz szavakat, az segítheti a memorizálást.

Tanulási állomások a szobában – Helyezz el cetliket különböző helyeken, és sétálva haladj egyik állomásról a másikra.

Figyelj a testtartásodra – Ha rosszul tartod magad, hátfájás alakulhat ki. A helyes testtartás segít abban, hogy hosszabb ideig tudd végezni a mozgásos tanulást.

Mozogj változatosan – Nemcsak sétálhatsz, hanem ugrálhatsz, guggolhatsz vagy egyensúlyozhatsz is közben.

Milyen tantárgyaknál működhet? Ez a módszer különösen hatékony lehet az alábbi területeken:

Nyelvtanulás – Új szavak, kifejezések és mondatok gyakorlására kiváló.

Történelem és irodalom – Dátumok, nevek és fogalmak memorizálása.

Matek – Fejben számolás vagy szorzótábla tanulása mozgás közben.

Vizsgára készülés – Ha egy előadásra vagy vizsgára készülsz, sétálás közben mondd ki hangosan a válaszokat.

Összegzés: Hogyan építsük be a mindennapokba? A sétálva tanulás nemcsak az ADHD-s gyerekek, hanem mindenki számára hasznos lehet. Ha szeretnéd kipróbálni:

Kezdj napi 15-30 perccel – Nem kell rögtön órákig sétálnod.

Kombináld más tanulási módszerekkel – Például vizuális jegyzeteléssel vagy hangos felmondással.

Találd meg a saját ritmusodat – Lehet, hogy neked a gyors séta működik, míg másnak a lassú mozgás. A mozgás és a tanulás ötvözése természetes módja annak, hogy hatékonyabbá és élvezetesebbé tegyük az információ feldolgozását.

Ha ADHD-s gyerekekkel dolgozol, vagy magad is így tanulsz, érdemes kipróbálni ezt a módszert! Ha te is szembesülsz az ADHD-s gyerekek nevelésének kihívásaival, és szeretnél többet megtudni arról, hogyan alakíthatod ki a megfelelő életmódot gyermeked számára, ne habozz keresni! Mint ADHD életmód tanácsadó és terapeuta, szívesen segítek a megfelelő stratégiák és megoldások kidolgozásában. Kérlek, lépj kapcsolatba velem még ma, hogy együtt dolgozhassunk a gyermeked boldogabb és egészségesebb jövője érdekében!

A 06-309-400-001-es telefonon tudunk időpontot egyeztetni neurofeedbackre és tanácsadásra.

2025-02-08